Yusuf Çağırtekin

Bana Göre Şampiyon…

Yusuf Çağırtekin

ysfcgrtkn@gmail.com

Spor Toto Süper Lig’de 30. Haftayı geride bıraktık. Haftayı Antalyaspor deplasmanında galibiyetle geçen Medipol Başakşehir, Galatasaray’ı deplasmanda deviren Trabzonspor önünde 2 puan farkla lider kapadı. Galatasaray ve Sivasspor’un üst üste kötü sonuçlar alması, zirve mücadelesinde Başakşehir ve Trabzonspor’u yalnız bıraktı. Önümüzdeki 4 hafta bu iki takımın şampiyonluk mücadelesi ile geçecek. Bu saatten sonra iki takım da ellerinden gelenin en iyisini yapacağına kuşkumuz yok. Yıllardır 3 büyüklerin içinde olmadığı bir şampiyonluk yarışına ilk defa denk geliyoruz. Bu farklılık da bence birçok futbolsever için tuhaf geliyordur diye düşünüyorum. Peki, şampiyonluk yarışında kim daha avantajlı? Hangi şampiyonluk adayının fikstürü daha kolay? Benim şampiyonluk adayım hangi takım? Beraber inceleyelim isterseniz.
Trabzonspor ile başlamak istiyorum. Türk futbolunun Anadolu’dan gelen en güçlü temsilcisi olan ve yıllarca 3 büyük İstanbul temsilcisini dize getirip kendisini Türk futbolunun 4. büyük futbol takımı olarak kabul ettirmiş bordo mavililer, yıllardır hasretini çektikleri şampiyonluğa bu yıl oldukça yakın gözüküyor. Lider Başakşehir’in iki puan arkasında bulunan Trabzonspor, son haftalarda oynadığı futbolla da göz dolduruyor. Fakat tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ne yazık ki bordo mavili ekibi de olumsuz etkiliyor. Taraftar desteğinden yoksun olan Karadeniz temsilcisi, bunun eksikliğini oldukça fazla hissettiğini düşünüyorum. Çünkü taraftarlar kulüplerin ateşleyici gücü olur hele ki Trabzonspor taraftarı bu görevi layıkıyla yerine getiriyordu. Bu sebeple koronavirüs salgını Trabzonspor’u kötü etkiledi diye düşünüyorum. Bordo mavililerin fikstürüne baktığımız zaman son 4 hafta sırasıyla Antalyaspor, Denizlispor (d), Konyaspor ve Kayserispor (d) ile karşılaşacak. Yanılabilirim ama şahsi kanaatim bordo mavili ekibin minimum 8 maksimum ise 10 puan alabileceği yönünde.
Medipol Başakşehir’e gelecek olursak, her ne kadar eleştirilse de artık bu takım Türk futbolunda bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Birçok siyasi polemikle yıllarca eleştirilen İstanbul temsilcisi, UEFA Avrupa Liginde Roma gibi güçlü bir rakibi olmasına rağmen grubu birinci bitirmesi haksızca eleştirdiğimizi gösteriyor. Açıkçası bu takımın bir destek aldığını düşünenlerdenim ama kadrosunda bulunan önemli oyuncular Başakşehir’in şampiyonluk yarışında kopmamasını sağladı. Son iki sezondur Galatasaray’a kaptırdıkları şampiyonluğu bu sene kaptırmak istemiyorlar. Bence Trabzonspor’dan daha konsantreler. Trabzonspor’un oyun olarak çok az önde olduğunu düşünsem de Başakşehir’in bundan sonraki haftalarda kolay puan kaybedeceğini düşünmüyorum. Sırasıyla Denizlispor, Konyaspor (d), Kayserispor ve Kasımpaşa (d) ile oynayacak. Bana göre Başakşehir bu maçlarda en az 9 en fazla ise 10 puan alır diye düşünüyorum.
Bu kadar kritik ettikten sonra kendi şampiyonluk adayımın kim olduğuna gelmek isterim. Evvela şunu belirtmek isterim ki yanılma olasılığım var fakat gözlemlerime göre bu yıl Başakşehir’in şampiyon olmasını bekliyorum. Oyun olarak Trabzonspor kadar güçlü bir seviyede değiller ama tüm ipler ellerinde. Hata yapmadıkları takdirde şampiyon olacakları aşikar. Son hafta Antalyaspor önünde aldıkları galibiyet ise hata yapma ihtimallerini oldukça düşük gösteriyor. Fakat her şeye rağmen futbol bu. Eskiler “top yuvarlaktır” der. Bu sebeple kesin konuşmamakla beraber Başakşehir’in şampiyon olma ihtimalini Trabzonspor’dan daha yüksek görüyorum.