Erdal Erek

Biz İzmir’iz İzmir de Biz

Erdal Erek

erdalerek@gmail.com

Günümüz teknolojilerine karşı mesleki açıdan başarıyı yakalamak eskiye nazaran daha zor. Bunun en büyük sebebi ise bilgiye ulaşmanın artık çok fazla kolay olması. Bu denli kolay ve ulaşılabilir bilginin olduğu bir çağda gazetecilik daha fazla önem kazanmaktadır. Doğru, güvenilir, objektif ve özgür habercilik kriterlerine uyarak kamuoyunu bilgilendirmek zorundasınız. Hem bunları yapabilmek hem de gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve geri kalmamak için olağanüstü çaba harcamak zorundasınız. İşte bizim İLKSES Gazetesi olarak tüm çabamız bu. Halkın “Doğru” Habercisi sloganını kendimize şiar edinerek, doğru, güvenilir, objektif ve özgür habercilik yapmaya çalışıyoruz.
İzmir, gazetecilik mesleği için önemli bir kent. Osmanlı’dan günümüze gelen medya kuruluşlarına ev sahipliği yapan ve en önemlisi milli mücadelenin başlamasında il kıvılcımı yakan Hasan Tahsin’in şehirdir burası. Bunun bilincinde hareket ediyoruz. O yüzden İzmir gibi bir yerde gazetecilik yapmak, uzun soluklu yayın yapmak hiçte kolay değil. İLKSES Gazetesi, yayın hayatına başladığı ilk günden bu güne kadar bu doğrultuda hareket etti.
Geride bıraktığımız 9 yıl bizim için çok önemli bir deneyim oldu. Türkiye’de ve dünyada olağanüstü gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler karşısında dimdik durduk ve mesleğimizi yapmaya devam ettik. Basın sektörünün içinde olduğu sıkıntılara rağmen hiçbir kurum ve kuruluşa sırtımızı dayamadık. Tek destekçimiz halk oldu, sokak oldu. O yüzden gücümüzü halktan aldık. Bu kadar bilgi kirliliğinin yaşandığı, haber kaynağından yoksun yapılan haberciliğe karşın gerçek anlamda habercilik yapmaya çalıştık.
Siyaset ve bülten haberciliği arasına sıkışmış gazeteciliğe farklı bir soluk getirdik. Sokak haberciliğine önem verdik. Sorunları dile getirmek için bilgiye direkt kaynağından ulaşarak halka aktardık. İnsan odaklı, yaşam haberlerine önem verdik, birçok yaşam hikayesine dokunduk ve ülke gündemine taşımayı başardık, çoğu insanımızın sorunlarını çözüm olduk. İhtiyacı olan vatandaş ile kurumları bir araya getirmeye çalıştık. Kentin önemli sorunlarını gerek gazetemizde gerekse internet sitemizde ilk önce vatandaşa aktarmayı başardık. İzmir’in dağlarına, denizine, yeşiline, doğasına, sahip çıktık ve çıkanlara desteğimizi esirgemedik. Yaşanılabilir İzmir için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Hem halkımıza hem tüm kurumlara destek vermeye devam edeceğiz.
O yüzden işimizin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Mümkün olduğunca İLKSES Gazetesi’ni içerik bakımından zenginleştirmeye çalışıyoruz. Her kesime hitap eden, “tarafsız, doğru, objektif ve bağımsız” habercilik anlayışından ödün vermeyen bir gazete yapmaya çalışıyoruz.
İletişim fakültelerinden mezun genç, dinamik meslektaşlarımıza olanak tanıyoruz. Onların enerjisini kentin dinamizmi ile birleştirerek muhteşem işler çıkartıyoruz. Bu şekilde yapmaya devam edeceğiz. Bugün 10. yaşımıza girdik. İzmir halkının desteğini omuzlarımızda hissederek çalışıyoruz. Tüm enerjimizle İzmir için çalışmaya, gelişmeye ve üretmeye devam edeceğiz.