Erdal Erek

Bu kentte rant var

Erdal Erek

erdalerek@gmail.com

En son söylenecek olanı en başta söyleyeyim. “Bu kentte rant var” kim ne derse desin ben gördüğüme ve yapılanlara bakarım. Yıllardır İzmirli, Basmane çukuruyla uğraşıyor. Ne olmalı? Nasıl değerlendirilmeli, gökdelen mi olsun, sosyal yaşam alanı mı olsun derken yıllar geçiyor başkanlar değişiyor. Şehrin göbeğinde Kültürpark ile iç içe olan Basmane çukurunun  derdi bitmiyor. Bu alanı bir şekilde değerlendirip kurtaramadık. Geçen dönem oldubittiye getirilerek bir baktık Folkart’a verildi. Çıkan tartışmalar, itirazlar derken en güzel yaptığımız şey olan etrafına güzel bir “makyaj” tabelalar yaptık. Sır gibi saklandığı için yapıyoruz ediyoruz derken Folkart sürpriz bir karar ile çekildi. Yine döndük başa ve hala atıl bir şekilde duruyor.
Yine eski dönemden Kültürpark direkt belediye meclisi eliyle Tınaztepe Üniversitesi Rektörlük binası olarak tahsis edildi. Hem de tüm kentin karşı çıkmasına rağmen. Neyse ki yeni başkan Tunç Soyer iptal ettiğini duyurdu şimdilik Kültürpark kurtulmuş oldu.
Ve başka bir proje…İstinyepark. İzmir’i nefes alınmayacak hale getirmeden rahat etmeyecek insanoğlunun yeni projesidir.
Fahrettin Altay Meydanı’ndaki Üçkuyular pazar yeri, otobüs durakları ve maliye binasını kapsayan alana yapılan yeni alışveriş merkezi. Bu kadar büyük bir projeyi zaten belli saatlerde karman çorman ilerleyen meydan trafiği kaldırır mı ayrı bir mesele. Yeni bir düzenleme mi yapılır, otobüs durakları nereye gidecek, olduğu gibi mi hizmet verecek bunlar ileride netleşecek sorunlar. Yani bu kentin neresine el atarsanız atın illaki bir rant kokusu gelecektir. 
Gelelim son olaya, Zorlu tarafından Kordon’a yapılacak gökdelen ile ilgili. Şimdilik Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur tarafından ikna edildi ve projenin iptal edileceği bilgisi verildi. Tabi Zorlu grubu bu projeyi yapmak için hukuki yollara başvuracağını bildirdi. Tüm bu tartışmalar bir tarafa bu proje geçen dönemden onaylandı. 10.11.2008 tarih ve 2044 sayılı karar ile Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle geçti. Şimdi Konak Belediye Başkanı olan Abdül Batur, o zaman Narlıdere Belediye Başkanı iken projeye olumlu oy verdiğini biliyordur herhalde. O zaman başkana rağmen karşı çıkılmadı, bugün başkana rağmen karşı çıkıldı. Değişen ne oldu tabi ki onu Abdül Başkan daha iyi biliyordur.