Doç.Dr. Erhan Bayram

Çocuklarda Sağlıklı Beyin Gelişimi

Doç.Dr. Erhan Bayram

dr.erhanbayram@yahoo.com

Bireylerin zeka potansiyeli, anne ve babalarımızdan aldığımız genler, bebeklikten itibaren beslenme, genel vücut sağlığımız ve büyüdüğümüz çevre ile yakından ilişkilidir. Zeka potansiyelinin yarısına yakını genetik mirasımız ile ilgili iken, kalan yarısı da hastalıklarımız, beslenmemiz, uyku düzenimiz ve erken yaşlardaki çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Çocukluk dönemi zekanın geliştirilebildiği ve yeteneklerin artırılabildiği çok değerli bir dönemdir.
Dengeli beslenme ve yaş grubu için uygun egzersizlerin yapılması ve beyin gelişimi arasında doğrudan ilişki bulunmaktadır. Biz erişkinler için belki önemsiz gibi görünen oyun oynamak, çocukların beyin gelişiminde hele bir de akranları ile yapılıyorsa mucizeler yaratabilir. Çocuklarımız ile şarkılar söylemek, eğlenceli oyunlar oynayarak onlar ile iletişimimizi artırmak zeka gelişimini olumlu etkileyecektir.
Anne sütünün zeka gelişimi üzerindeki etkisi tartışılmaz. Özellikle okul dönemi çocuklarımıza bakıldığında anne sütü alan çocuklarımızın belirgin bir biçimde zeka potansiyellerinin daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Bununla birlikte emzirme anında anne ile kurulan göz teması ve bedensel temas beyin hücreleri arasındaki bağlantıların sayısını artırmaktadır. Çocuklarımızı anne sütünden mahrum bırakmamalıyız.
Bebeklikten itibaren her dönemde uykunun kalite ve süresi, beyin gelişimi için son derece önemlidir. Bu nedenle çocukların uyku kalitelerini artırmaya çalışmak için gerekli koşulları sağlamak gerekmektedir.
Zekayı gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerin başında televizyon, telefon ve tablet gibi elektronik cihazlar gelmektedir. Hayatın ilk yıllarında çocuklarımızı ekranlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışmalıyız. Daha sonraki yıllarda da günlük 1-2 saatlik süreler aşılmamalıdır.
Değerli anne ve babalar, Çocuklarımızda özellikle hayatlarının ilk 4-5 yılı görülen ancak 20’li yaşların başına kadar devam eden beyin gelişimi, çevresel etkenlerden çok fazla etkilenmektedir. Çocuklarımızın beslenme ve uyku düzeni, ekranlardan uzak, yaşıtları ile sürekli oyunlar oynanması, çocuklarımız ile kaliteli vakit geçirilmesi, çocuklarımız adına geleceklerine yapabileceğimiz en önemli yatırımdır.
 
Beklenmedik bir hata oluştu!

Beklenmedik bir hata oluştu!

Teknik rapor oluşturuldu. En kısa sürede çözülecektir.
Geri dön