Erdal Erek

Devlet Hastanesinde 5 Yıldızlı Hizmet

Erdal Erek

erdalerek@gmail.com

Devlet Hastanesinde 5 Yıldızlı Hizmet
Bazen insan dışarıdan göremez, imkansız denilen şey bir bakmışsınız çok kolay bir şekilde çözülüvermiş, bazen de çok basit denilen bir şeyi de ne yaparsanız yapın çözemezsiniz. Geçen hafta hanımın omuzunda yapılması gereken bir operasyon vardı. Yıllar önce yapması gerekirken biraz da hastane korkusu ile erteleyip durdu, artık durum kötüleşince kolda uyuşmalar başlayınca eli mahkum bir doktora görünmek ihtiyacı hissetti. Tabi pek önemsemediği için normal bir devlet hastanesine gitti, oradan aldığı cevap ile ilk şokunu yaşadı: “Bu çok ciddi bir sorun bu hastanede ameliyat edemeyiz.” Doktoruna göre, tam teşekkülü, beyin, kalp, genel cerrah servislerinin olduğu donanımlı ve yoğun bakım ünitesi olan hastanede ameliyat olması gerekiyordu. İş ciddiye binince her zaman sağlık konusunda bilgisine başvurduğumuz gazetemizin de köşe yazarı sevgili, Uzm.Dr. Deniz Arslan’a danışma ihtiyacı hissettim. Deniz Hoca, hemen SBÜ Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Uzm.Dr. Enver Tekin’e bir görünmesini tavsiye etti. Yaptığımız araştırmalarda da Enver Bey’in başarılı bir cerrah olduğu, işinin uzmanı ve hasta memnuniyetinin üst düzeyde olduğu bilgisine ulaştık. Aldığımız güven ile hemen randevu alarak yanına gittik, gerekli tetkik ve kontrolden sonra kitlenin vücut için hayati olan kas ve damarların arasında olduğu ve vücut fonksiyonlarını engelleyecek duruma geldiği tespit edildi. Bu tespitten sonra Enver Bey, hastanenin tam teşekkülü şartlarında olmamasına rağmen bu tür cerrahi operasyonları daha önce yaptığını belirtti. Biz de kendisine güvenimizi ilettiğimiz için iki gün sonra ameliyat tarihi verdi. Tabi buraya kadar her şey normal gibi görünebilir açıkçası başta ben de çok önemsememiştim. Ancak ameliyat sonrası çıkarılan kitlenin 12-15 cm ölçüsündeki bir alana yayıldığını belirtince olayın vahametini biraz olsun idrak ettim. 
Sonuç itibariyle başarılı bir operasyon ile eşimin tedavisi yapıldı ve 3 gün hastanede gözetim altına alındıktan sonra taburcu edildi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Burada asıl belirtmek istediğim, devlet hastanelerimizin de çok başarılı işler yapıyor olması. Gerçekten özel hastanelerden farkı olmayan hizmet verilmesi dikkatimi çekti. Temizlik, hastaya olan ilgi, tedavi süreci takibi, personelin davranışı takdire şayan bir durum.
Devlet hastanelerimiz bu şartlarda her türlü hizmeti vermeye çalışıyor ancak Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Yan Dallar Cerahisi Bölümü özel hastanelerden de daha iyi şartlara sahip. Bu ortamı yaratmakta en önemli pay elbette hastane yönetiminin. Başhekimliğe teşekkür etmek lazım.  Sunduğu şartla ameliyat sonrası personelin ilgisi hastalara evlerindeymiş gibi davranmaları oldukça önemli. SBÜ Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Yan Dallar Cerrahisi’nde gerçekten “devlet hastanesinde 5 yıldızlı hizmet” dedirten bir hizmetleri var. 
Tüm bunların ardından Başta Uzm.Dr. Enver Tekin, Uzm.Dr. Deniz Arslan, Başhemşire Hayriye Paşaoğlu’na ve tüm personeline şükran borçluyum.