Uzm.Dr. Onur Oral

Evde Sağlıklı Yaşam

Uzm.Dr. Onur Oral

onur.oral@ege.edu.tr

Dünyayı yaygın olarak etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi karşısında en sağlam korunma yöntemi olarak evde kalarak, sosyal izolasyonu sağlamanın gerekli olduğu bu dönemde, evde geçen zamanda beslenme ve egzersiz konusunda hepimizi daha bilinçli davranma gerekliliğini gündeme getirmektedir. Bu nedenle beslenme tercihleri ve fiziksel aktivite konusunda doğru tercihlerde bulunmak son derece önemlidir.
Beslenme adına üzerinde durulması gerekli olan en önemli nokta, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını hayat geçirebilmektir. Ve böyle bir sağlıklı beslenme yöntemiyle koronavirüs pandemisine karşı bağışıklık sistemini de güçlendirmek mümkün olacaktır. Bu anlamda, özellikle bol miktarda sebze ve meyve tüketimiyle, bağışıklık sistemini güçlendirebilmek olasıdır. Sağlıklı beslenme sistemi içinde, karbonhidratların, yağ ve protein, vitamin ve minerallerin doğru ve yeterli alınması, metabolizma sağlığını korumak için dengeli ve düzenli beslenmenin ana hatlarını çizmektedir. Bu açıdan bakıldığında, karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve suyun metabolik fonksiyonların daha sağlıklı çalışması için, dengeli tüketimi önemlidir. Meyve ve sebzeler metabolizma için vitamin ve mineral kaynağı olarak bilinirken, karbonhidratlar, proteinler, yağlar vücudumuza enerji sağlayan besinlerdir. Dengeli beslenme ilkeleri çerçevesinde besinlerle günlük alınan enerjinin yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan, yüzde 12-15’i proteinlerden, yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalıdır. Beslenme konusunda ortaya çıkabilecek yanlışlıklar,vücut direncini azaltmakta, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmakla birlikte aşırı beslenmenin de obezite, obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik sorunlara yol açma olasılığını gözden uzak tutmamak gerekir.
***
Evde yaşam sürecinde, sağlığın korunması için fiziksel aktivitenin de unutulmaması önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite, yaşam kalitesinin artırılmasında son derece önemli bir gereksinimdir. Hareketsiz bir yaşam biçimin getirebileceği olumsuz metabolik sorunlardan korunmak, kötü alışkanlıklardan uzak kalmak, evde kalınan süreçte gelişebilecek kronik hastalıklardan korunmasında veya bu hastalıkların tedavisinin desteklenmesiyle birlikte bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığın geliştirilmesinde büyük katkı sağlayacaktır.
***
Yaşanan bu dönemde, günlük alışverişin bilgisayar başında sanal marketlerden gerçekleştirilmesi ve çeşitli bilgisayar teknolojilerinin hayatta yer alması nedeniyle zamanın çoğunun ekran karşısında geçirilmesi nedeniyle, hareket azlığının bireysel sağlığı olumsuz etkilemesi söz konusu olmaktadır.
Bu nedenle ev içinde düzenli aktivite alışkanlığı kazanmak, egzersizi günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek ve günlük bedensel aktivite miktarını arttırmak bireysel sağlığın korunması ve hareketsiz bir hayatın getirebileceği sağlık risklerini azaltılması konusunda olumlu katkılar vereceği kesindir.
***
Sonuç olarak, evde fiziksel aktiviteyle birlikte sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığıyla, evde geçirilen zaman, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmenin önemli bir adım olacaktır. Bu tarz bir yaşam biçimiyle, bağışıklığı üst seviyede tutarak, sağlıklı bir kiloyu korumak ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza ve genel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.