Hüseyin Demir

Filenin Sultanları Olimpiyat Vizesini Aldı

Hüseyin Demir

h.demirr8@gmail.com

2020 CEV Tokyo Olimpiyatları Avrupa kıta elemeleri final karşılaşmasında Almanya’yı 25-17, 25-19 ve 25-22’lik setlerin sonucunda 3-0 mağlup eden A Milli Kadın Voleybol takımımız olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.
Yarı final karşılaşmasında önemli bir geri dönüşe imza atarak Polonya’yı 3-2 yenen ‘Filenin Sultanları’, Hollanda’yı eleyen Almanya ile karşı karşıya geldi. A Milli Kadın Voleybol takımımız Almanya karşısında 73 dakikalık Maçta 3-0 yenerek Tokyo biletini aldı. Takımın en skorer oyuncusu 18 sayı ile Hande Balamir oldu. Kaptan Eda Erdem 14 sayı ile oynadı.
İlk sete çok iyi başlayan Filenin Sultanları, birinci teknik molaya girerken 16-10 üstünlüğü sağladı. Hande Baladın 7 sayı ile ilk sette önemli katkı verdi. Zehra Güneş de maça çok iyi başladı. Almanlar ikinci sette mücadeleden kopmadı, oyunu dengelemeye çalıştı. Rakip takım servislerini karşılamakta zorluk yaşadık. Eda Erdem ikinci sette de skorer oldu. Bütün setlerde aynı istikrar ve performansı gösteren ‘Filen Sultanları’ son sette Naz Aydemir’in servis atışlarıyla 25-22 kazandık. Hande Balamir son sette 5 sayı attı.
A Milli Kadın Voleybol Takımı, tarihinde ikinci kez olimpiyat vizesi aldı. İki senedir yeni jenerasyonla oynayan voleybol takımımız adaptasyonda hiç zorlanmadı. Antrenör Giovanni (Guidetti) önderliğinde oyuncuların performansını ve sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir hoca ile ilk önce Avrupa ikincisi oldu. Şimdi önemli bir başarı elde ederek Tokyo Olimpiyatlarına gidiyoruz. Ülke takım sporlarında en başarılı dalımız voleybol oldu. Türkiye Voleybol liginde kalite inanılmaz derecede arttı, gelen yabancı antrenör ve oyuncular… Kendi ekol ve voleybol kültür birikimi, çalışma disiplini beraberinde ülke voleybolun gelişmesini sağladı. Aynı zamanda kulüp takımlarının Avrupa’daki kazanılan başarıları ile ülke olarak altyapıda voleybola olan ilgi ve yatırımı sağladı. İtalya, Rusya ve Sırbistan 2020 Tokyo olimpiyatlarına gitmeyi garantiledi. Ay yıldızlıların galibiyeti sonrasında ‘Filenin Sultanları’ ülkemizde büyük bir sevinç ve gurur kaynağı oldu. Maç sonrası sevinç gözyaşları döken kaptan Eda Erdem şu açıklamalarda bulundu: “Şuan adrenalin çok yüksek belki şuan her şeyin farkında değiliz . Tokyo 2020 ye katıldık ama nasıl bir şey başardığımızı yarın anlayacağız. Çok mutlu ve gururluyuz, bu bayrak altında ülkemizi yine aynı şekilde temsil ettik. Turnuvaya kötü başladık ve çok zorlandığımız maçlar oldu. Bu maçlar bizi yeniden takım yaptı.”