Yusuf Çağırtekin

Futbolun Amatör Ruhu

Yusuf Çağırtekin

ysfcgrtkn@gmail.com

Futbolun Amatör Ruhu
Boca-River derbisi
Futbol içinde tutku, heyecan, hırs, kin, nefret ve daha birçok duyguyu barındıran bana göre dünyanın en önemli sporu. Her geçen gün hızla endüstriyelleşen dünyada futbolun da endüstriyelleşmesi onu bir his, duygu oyunu olmaktan çıkardı elbet ve bu kaçınılmaz bir durumdu fakat futbolun endüstrileşmesi bu sporun özünde sahip olduğu değerleri de olumsuz etkilemiyor mu sizce? 80’li yılların ikinci yarısından itibaren daha da önem kazanan, ‘profesyonel futbol’ kavramı, futbolun sadece maddi yönünü ön plana çıkaran içi boş bir kavram olarak nitelendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Buradan hareketle bahsetmek istiyorum River Plate-Boca Juniors derbisinden.
**************                                         **************                                       **************
Güney Amerika’da ezeli bir rekabet yaşanıyor içine bulunduğumuz şu günlerde. Hepinizin malumu River Plate-Boca Juniors derbisi. Bu mücadele sadece kıtanın en büyük kupasında, yine aynı kıtanın en büyük iki kulübünün müsabakası değil kesinlikle. Tarihten gelen bir sınıf mücadelesi. Yıllardır duymaya alıştığımız ‘ezeli rekabet’ kavramının içini tam manasıyla dolduran bir mücadeleden bahsediyorum. Hem de ‘ebedi dostuz’ yalanı da yok bu mücadelenin içerisinde. Taraflar birbirlerini sevmediklerini bugüne kadar eylemleriyle de söylemleriyle de belirtmekten geri durmuyor. Nitekim yaşanan olaylar neticesinde Libertedores Kupasının rövanş maçı ikinci kez ertelendi. Aynı şehrin (Buenos Aries) iki takımının arasında yaşadığı sınıf mücadelesinde Boca Juniorslıların işçi sınıfını temsil ettiği söylenirken, nehrin diğer yakası River Plateliler ise ekonomik açıdan bir üst sınıf olan zenginler sınıfını temsil etmesiyle bilinir.
**************                                           *****************                               *************
Bu iki takımın oynadığı maçlar sürekli olaylı geçmesiyle bilinir. Tarih boyunca birçok kanlı müsabakaya sahne olan rekabette, River Plate taraftarı takımının (39), Boja Juniors’tan (36) daha çok şampiyonluk yaşamasıyla övünürken, Boca Juniorslu taraftarlar ise tarihi boyunca takımının hiç lig düşmemesiyle gururlanır zira River Plate bundan yaklaşık 7 yıl önce Arjantin Liginde küme düşmüştü. İki takımın Libertedores Kupası Finalinde karşı karşıya gelmesi ise sadece Arjantin değil tüm dünyada dikkatlerini üzerine çekti. Finalde ilk maç Boca’nın efsanevi mabedi La Bombenera’da oynanmış ve taraflar sahadan 2-2’lik beraberlik ile ayrılmıştı. İkinci maç ise River Plate’nin sahasında iki gün önce oynanacaktı fakat yaşanan olaylar neticesinde 2. Kez ertelenmek zorunda kaldı.
************                               *********************                    **********************
Varmak istediğim asıl nokta ise; günümüzde endüstriyelleşen futbolda halen paranın futbolda birinci öncelik olmadığı, heyecanın, hırsın, kinin, nefretin, tutkunun, sevginin ve birçok duygunun hakim olduğu bir rekabetin olduğunu göstermek. Futbolun ortaya çıkışındaki amatör ruhu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir rekabet. Burada kesinlikle futbolda para olmamalı, nefret olmalı, kin olmalı, olaylar çıkmalı gibi bir şey söylemiyorum. Söylemek istediğim şey, şu an dünyanın bir diğer ucunda halen tarihsel bir geçmişi olan, futbolun sahip olduğu tüm amatör duyguları günümüze taşıyan ender, nadir rekabetlerden bir tanesinin yaşandığını söylemek. Rekabetin ise tek bir amacı var; ezeli rakibini yenmek.