Mürsel Acay

Güzel Bir Yaşama Doğru

Mürsel Acay

acaracay@gmail.com

Arap Baharı ile birlikte Suriye’de kaos oldu. İnsanlar paramparça, evlerinden barklarından oldular. Suriye’de bir türlü gelecek oluşturulamıyor. Bir yaşamdan başka bir yaşama geçmek isterken, denizlerde küçük bedenlerin hayatları son buluyor. Ülkede kalanlarda yaşam mücadelesi veriyor ya da hain bir kurşun veya bir hava saldırısında hayatlarını kaybediyorlar.
Oraya hiçbir ülke, bir düzen kurmak için gitmiyor. Türkiye dışında hiçbir ülke oraya iyilik yapmaya gitmiyor. Kimisi başka oluşumlara destek veriyor, kimisi de Esad rejiminin kalması için çaba gösteriyor. İnsani hiçbir çaba yok orada. Orada mutluluk ve huzur için bir eylem yok. Orada olanların hepsi kaosun devamını sağlıyor. Durum böyle olunca da Suriye meselesi içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 
Suriye’de kaosu yaratan nedenlerden biri de kurulan, oluşturulan DEAŞ terör örgütü. DEAŞ Türkiye’ye de yönelik eylemler yaptı. DEAŞ başımıza bela olduğunda Türkiye’nin yanında kimse yoktu. DEAŞ’ın çöküşünü de Türkiye başlattı. Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Yine Türkiye, Suriye’deki sınır bölgesine yakın yerlerde bulunan DEAŞ’lıları etkisiz hale getiren güç oldu. Aslında DEAŞ şişirilmiş bir balondu. Ve bu balonu Türkiye söndürdü. Şimdi bazılarının “DEAŞ hortlayacak” diye sağa sola korku yaratarak, Barış Pınarı Harekatı’nı nasıl engellerim diye algı yaratma çabası var. Balon söndü, hatta patladı. O bölgede DEAŞ yok artık… Ya öldüler, ya tutuklandılar. Bir bölümü de kaçtı. Kaçan DEAŞ’lılar ortaya çıksa da, ya da salıverilen tutuklular olsa da Türkiye yine haklarından gelir. 
8 yıl önce Suriye’de 12 milyon insan evinden oldu. 6 milyon Suriyeliden 4 milyonu Türkiye’ye geldi. Geri kalan 6 milyonu ise kendi ülkelerinin değişik noktalarına ya da komşu ülke Irak’a kaçtı. Türkiye’ye gelenlerin büyük bölümü Arap kökenli. Ancak Arap ülkeleri soydaşlarına sahip çıkmadı. Duymazlıktan, görmezlikten geliyorlar hala. Ve hiçbir yardımları olmadı. Ne maddi ne manevi. 350 bin kadar da Kürt kökenli Suriyeli Türkiye’ye geldi. Ve onlarda şimdi güvenli bölge oluşturulmasını ve topraklarına geri dönmeyi arzuluyor. Kürtler, Suriye’deki olaylardan önce Haymatlos(Vatansız) idi. Yani Suriye rejimi Kürtlere kimlik bile vermiyordu. Yani Suriye rejimi Kürtleri vatandaş olarak kabul etmiyordu. Güvenli bölge oluşturulduktan sonra geri dönmek isteyecek olan Kürtlerin, kim bilir belki gelecekteki Suriye’de kimlikleri de olacak. Yani Haymatlos olmaktan kurtulacaklar. Bu operasyon güzel bir yaşama kapı açacak. Orada güvenli ve huzurlu bir hayat için gösterilen çaba var. Ama batı güçlerinin düşüncesi huzur değil, kaos… Kaos, Büyük Ortadoğu Projesi’ne yarıyor. Suriye’de, Ortadoğu’da huzurlu yaşam ne ABD’nin ne de İsrail’in işine gelmiyor. Bütün bunlara , bütün olumsuz çabalara rağmen Türkiye doğru bildiğini yapıyor ve ‘ Suriyeliler için güzel yaşam ‘ diyor. 
Batı ve Arap ülkeleri ; bu sıkıntılar gün olur size gelir. Gün olur başınız derde düşer. Yani belki devran döner. O zaman ne yapacaksınız ? NATO ülkesi Türkiye müttefikiniz. Hiçbir zaman kötü günde yanında yer almadınız. Aksine hep fitne çıkardınız. Bari durun Türkiye kendi sorununu kendisi çözsün. Ve de Suriyelileri vatanlarına kavuştursun.