Ecz. Hakan Dinçarslan

Karaciğer Sağlığı İçin Faydalı ve Zararlı Olan Gıdalar

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Karaciğer vücudumuzun çeşitli işlevlerinde görev alan hayati organlarımızın en başında gelmektedir.Vücudumuzda glikojen depolanması , hormon üretimi,alyuvarların ayrışması ve de en önemlisi detoksifikasyon gibi bir çok ana önemli görevleri üstlenen bu denli önemli hayati organımızı korumayı da göz ardı etmek doğru olmayacaktır .
Günlük yaşantımız da karaciğerimize faydalı olabilecek birçok gıda maddesi olmasına rağmen ona zararı olabilecek de pek çok gıda maddesi mevcuttur. Bunları ayırt edebilmek, gıdaları daha bilinçli tüketmek açısından bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
KARACİĞER DOSTU GIDALAR
Deniz ürünleri genel olarak karaciğer dostu ürünlerdir. Deniz ürünleri içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri, karaciğerin önemli bir dostudur. Deniz ürünleri genel olarak karaciğerin yağlanmasını engelleyebilir, karaciğerdeki enfeksiyonu azaltabilir, bunu dışında her yönüyle karaciğer dostudur diyebiliriz. Ancak deniz ürünleri içerisinde sadece midyenin karaciğer dostu olmadığını belirtmek isterim.
Deniz ürünlerinde bolca bulunan bir diğer madde taurin de oksidatif strese bağlı karaciğer hasarına karşı koruma sağlar.
Yumurta karaciğer dostudur. Yumurtada bulunan kolin maddesi özellikle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının önlenmesinde etkilidir
Hayvan karaciğeri tüketmek karaciğer sağlığı için faydalıdır özellikle sığır karaciğeri kolin açısından yüksektir.
Tavuk, karnosin adında bir madde içerir buda özellikle antienflamatuvar ve anti toksin özellikleri nedeniyle karaciğeri toksinlere karşı korur. Tavuk tüketimi son yıllarda tartışma kazanmıştır. Sanayileşmiş tarım ülkelerinde hormonlarla hızlı bir şekilde üretilen tavuklar bunun dışındadır.
Yaban Mersini ve probiyotikler akut karaciğer hasarı üzerinde koruyucu etkilere sahiptirler. Yaban Mersininin içinde bulunan proantisiyanudin denilen maddeler karaciğeri hepatit c virüsüne karşı korumaktadırlar.
Pancarlar, karaciğeri oksidatif stres hasarından ve diğer karaciğer hastalıklarına karşı koruyabilen Betalain adı verilen bir pigment içerirler. Betalain maddesi karaciğeri karaciğer tümörlerine karşıda koruyabilmektedir.
Zeytin yağı bakımından zengin bir diyet, karaciğerdeki trigliserit oluşumunu azaltır. Yüksek trigliseritli olanlar ve yağlı karaciğere sahip olan hastalar bol zeytin yağını tüketmelerini öneririm.Zeytin yağı ayrıca arter duvarlarının bozulmasını da engeller.Zeytin yağının daha bir çok faydası vardır zeytinyağıyla ilgili daha detaylı bilgiler için www.saglikliolalim.com adresinden bakabilirsiniz.
Birçok biyoaktif bileşenlere sahip olan havuç a vitamini bakımından da zengin içeriğiyle karaciğer antioksidan kapasitesini artırır ve karaciğeri hastalıklara karşı korur.
Diğer bir karaciğer dostu madde sarımsaktır. Sarımsak karaciğerdeki oluşmuş yağ kütlesini azaltır. Sarımsak karaciğeri toksik ajanlara karşı korur.
Zencefil karaciğer dostu diğer bir gıdadır. İçeriğindeki aktif bileşik gingerol sayesinde karaciğerin insülin hücrelerine karşı duyarlılığını artırır. Ayrıca karaciğerde oluşan alkole bağlı karaciğer yağlanmasına karşı karaciğerdeki bu yağlanmaları azaltıcı etkiye sahiptir.
Bir diğer karaciğer dostu gıda avokadodur. Japon araştırmacıların yapmış oldukları bir araştırmaya göre avokadoların karaciğer hasarını azaltabilen güçlü karaciğer koruyucuları içerdiklerini bulmuşlardır. Avokado yağı karaciğer trigliseritlerini düşürücü özelliklere sahiptir. Aynı zamanda avokado yağının karaciğer mitokondrilerinin çalışmasını artırdığı görülmüştür.
Karaciğer için faydalı ve zararlı gıdalarla ilgili yazımın kalan bölümlerini haftaya devam etmek istiyorum. Daha da detaylı bilgilere www.saglikliolalim.com’dan ulaşabilirsiniz.