Ecz. Hakan Dinçarslan

Karaciğere Faydalı Ve Zararlı Bileşikler (2)

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Bu yazımın birinci bölümünde karaciğer dostu olan bazı gıdaları yazmıştım şimdi ise kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Yazının 1. bölümünü okumayanların ilk önce o yazıyı okumalarını öneririm.
Kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu etkisi vardır, Coffea Arabica’nın  kronik karaciğer hastalıklarında etkilidir. Ayrıca kahve karaciğer kanserini önlemek için de kullanılır. Her gün içilen şekersiz 1 yada 2  fincan Türk kahvesinin karaciğer için faydalı etkileri vardır.Özellikle alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığında kahvenin olumlu etkileri vardır. Özellikle var olan karaciğer hastalıklarında kahvenin 2 fincandan fazla tüketiminin hastalık sürecinde faydalı etkileri görülmüştür.
Yeşil çay (Camellia Sinensis) karaciğer hastalık riskini azaltır. Günde 10 çay bardağı yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri riskleri çok daha azdır. Yapılan çalışmalarda düzenli yeşil çay ekstressi günlük 500 mg 12 haftalık bir süre boyunca epi gallo kateşin gallat (EGKG) alan kişilerin ALT ve AST değerlerinde anlam bir düşüş görülür.
Karaciğer hastalıkları için kakao tohumu kullanılır sirozlu karaciğerde yüzde 85 kakaolu bitter çikolata yemenin sirozlu karaciğerde faydaları vardır.
Ayuverda tıbbın da zerdeçal (Curcuma Longa ) kullanmanın karaciğer hastalıklarında kanıtlanmış etkileri mevcuttur. Zerdeçalın içerisindeki en aktif madde olan curcumin  karaciğer iltihabını ve hasarını önlemeye yardımcı olur. Curcumin ayrıca hepatit c virüsünün üremesini de engeller. Curcumin aynı zamanda paracetamol, metotreksat, rifampicin, eritromicin gibi iaca bağlı gelişen karaciğer hasarlarının oluşumunu da engeller.
Enginar belki de karaciğere faydası olduğu bilinen en ünlü bitkidir. Enginar yaprağı ekstresi karaciğer fonksiyon testlerinden ALT ve AST değerlerini önemli ölçüde düşürür. Enginar özleri karaciğer detoksifikasyonun da önemli ölçüde kullanılır. Enginar ayrıca karaciğer üzerindeki kollesterol seviyelerini düşürücü etkisi vardır.
Kuşkonmaz’ın kökleri ve filizleri hem karaciğer üzerinde hem de böbrekler de uyarıcı etkiye sahiptir. Sıvıların vücuttan atılımını artırır. Kuşkonmaz dan elde edilen ekstreler karaciğer üzerinde toksik maddelere karşı koruyucu etkiler sahiptir. Kuşkonmaz tedavisi karaciğer enzim düzeylerini artırır.
Ceviz (Juglans regia ) yüksek oranda L arginin, glutatyon ve omega 3 yağa asitleri içerir. Karaciğer hastalıklarına neden olan amonyağın karaciğerden detoksifiye olmasını sağlar. Ceviz karaciğer dokularının oksijenlenmesini sağlar. Kabuklarından elde edilen ekstereler karaciğer temizlenmesini sağlar.
Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)  karaciğer koruyucu anti hepatotoksik etkileree sahiptir. Viral kaynaklı karaciğer tedavisinde etkilidir. Alkole bağlı olmayan karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
Birkaç bölüm şeklinde yayımlamayı planladığım karaciğer üzerindeki bu etkili bileşiklerle ilgili bileşiklerin ve doğal maddelerin bundan sonraki kısmına diğer haftalardaki yazılarımda devam etmek istiyorum. Haftaya karaciğer de etkili olan omega 3, Quercetin, Milk thistle vb bileşiklerden bahsetmek istiyorum.
Karaciğer hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız www.saglikliolalim.com sitesinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz