Dr. Özlem Önen

Karne Sonrası Tatil Nasıl Olmalı?

Dr. Özlem Önen

drozlemonen@gmail.com

Bütün bir yıl emek verildi, sınavlara girildi, karneler alındı ve uzun bir tatil süreci nihayet başladı. Hemen ardından çocuklar için ideal bir yaz tatili nasıl olmalı sorusu da ilk haftanın sonunda ebeveynlerin pek çoğunun zihninde belirmeye başladı. Hatta çocuklara “bugün test çözmelisin;  kitap okumayı unutma” gibi komutlar da büyük ihtimalle ağızlardan dökülmeye başladı.

Peki, gerçekten ideal bir yaz tatili nasıl olmalı? Önümüzde dinlenmek için bile oldukça uzun bir süre var ve ebeveynlerin bu noktadaki en büyük endişesi, çocukların bilgisayar, televizyon gibi alanlarda kontrol dışı olarak geçireceği fazla saatler oluyor genellikle.

Karnemizi görüp, geçmişe yönelik bir hesaplaşma yapmak, öğrencilerin olduğu kadar anne-babaların da görevi.  Çocuğunuz iyi bir karne getirdiyse iyi bir tatili hak ettin deyip tatil planı hazırlamanın iç rahatlatıcı olması kadar, karnesinde eksik gedikleri olan çocuğumuza da tatili hem dinlenebileceği, hem de eksiklerini tamamlayıp akranlarını yakalayabileceği bir fırsat olarak sunmak önemli bir ebeveynlik becerisidir. Mevcut eksikleri tamamlamasını beklediğimiz çocuğumuzun olumlu özelliklerini desteklemek önemlidir. Çalışma motivasyonu veremediğimiz çocuklardan yüksek başarı beklememizin doğru olmadığını unutmamalıyız.

Başarılı karneyi ödüllendirme ve uzun sürecek boş vakti değerlendirme konusunda ise uzun yaz dönemini verimli geçirmeyi sağlayacak iyi bir tatil planı önemli. Maddi imkânları ve bu olanaklara ulaşma durumu olan aileler için yaz okulları, gençlik ve spor kampları, haftanın birkaç günün kapsayan sosyal grup etkinlikleri iyi bir alternatif olarak duruyor. Basketbol, futbol, resim, yüzme, tiyatro gibi spor ve sanat faaliyetleri ya da tarihi ve turistik değeri olan yerlere ailece yapılacak geziler oldukça öğretici ve keyifli olabilir. Bu yeni kurs ortamlarında edinilen yeni arkadaşlar ile sosyal becerileri güçlendirmiş olan çocuklar, ailece yapılan gezilerde de ebeveynleri ve kardeşleri ile bir arada olmanın keyfini yaşarlar. Çocuklar için uzun bir tatil dönemi ancak,  anne babalar için çalışma maratonu sürüyor. Bunun gibi küçük molalar ile çocuklarımıza vakit ayırmak ve onlarla paylaşımımızı artırmak da en az onlara aktiviteler bulmak kadar önemli.  Birlikte geçirilecek zamanın nasıl olacağı ailelerin yaratıcılığına ve tatil planlarına bağlı olarak farklı şekillerde planlanabilir.  

Bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sözleşme yapmak ve oyun başında geçirilen sürenin ve girilen sitelerin kontrol edilmesi önemli bir ayrıntı. Giderek bağımlılığa dönüşebilecek ve ciddi zaman kaybına yol açabilecek bilgisayar oyunu sürelerinin en başta belirlenmesi faydalı olacaktır. 

Tatil boyunca kitap okuma alışkanlığının edindirilmeye çalışılması yaşam boyu okumayı ve dolayısıyla öğrenmeyi seven bireyler yetiştirmede iyi bir fırsattır. Tabii ki bunun için öncelikle kendimizin model olduğunu unutmamalı ve birlikte okuma saatleri düzenleyerek bu davranışı kazanmada kendimizin de okuma eyleminden ne kadar keyif aldığımızı ona göstermemiz en iyi model olma biçimidir.

Tüm öğrencilere ve ailelere verimli ve keyifli tatiller…