Fadime Dumlupınar

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Fadime Dumlupınar

fadimedumlupinar@ilksesgazetesi.com

İşte bayramda sağlıklı beslenmenin sırları:
* Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. 
* Süt grubunda yer alan süt, yoğurt;  et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir. Yetişkinler günde; 2 porsiyon süt/yoğurt ve 1 dilim peynir veya 1 yumurta ve 3-4 köfte kadar et/tavuk/balık tüketmeli, her öğünde mutlaka sebzeye çiğ/pişmiş olarak yer verilmelidir.
* Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır.
* Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir.
* Bayram boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. 1 porsiyon meyve yerine 2 kare bitter çikolata veya 1 bardak süt/yoğurt + 1,5 porsiyon meyve yerine dondurma ya da 6 kaşık sütlü tatlı tercih edilebilir.
* Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 1.5- 2 litre su içilmeli, günde 1-2 fincan yeşil çay içilmelidir. Yemeklerin yanında asitli, gazlı içecekler, şekerli içecekler tercih edilmemelidir. 
* Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir.
* Özellikle yaşlılar ve tansiyon /şeker hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir.
* Bayram boyunca da yürüyüşü ihmal etmek yok, diyet kaçamaklarınızı dengelemenin en önemli yolu kalori harcamaktır, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri sayılan ve Dünya Sağlık örgütü nün de önerisi olan 10 bin adım atmak yaşam boyu sürdüreceğiniz bir alışkanlığınız olmalıdır.
Bazı besinleri tüketirken miktarına dikkat edilmeli
* Günlük çikolata tüketimini 2 adet ile şeker tüketiminizi 1 adet ile sınırlandırın.
* Börek tüketmek istiyorsanız kahvaltı da ya da öğle yemeğinde 1 porsiyon  tüketebilirsiniz.  Mutlaka yanında ayran ve salatayla birlikte tercih edin.
* Sarma ya da dolma  yemek istiyorsanız öğlen yemeği olarak tercih edebilirsiniz. Tüketilmesi gereken miktar  kişinin günlük enerji ihtiyacına göre değişir. Bu besinleri tüketirken yanında ekmek, pilav, makarna gibi tahıllı besinleri tüketmek yerine; ayran, yoğurt  veya  yağsız bir salata ekleyerek dengeli bir öğün  oluşturabilirsiniz.
* Hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih ediniz, ama eğer hamurlu bir tatlı tüketecekseniz bunun öğlen saatlerinde olmasına dikkat edin ve akşam yemeğinde ızgara et, tavuk, balık ve yağsız salata tercih ederek gün içerisinde almanız gereken kaloriyi dengeleyebilirsiniz.
* Kırmızı et tüketiminde önemli olan miktarı. Tüketilmesi gereken miktar  kişinin günlük enerji ihtiyacına göre değişmekle birlikte; öğle veya akşam yemeğinizde  bir öğün olarak tercih edebilirsiniz. Yanında bolca yağsız salata tüketmeniz sindirimini kolaylaştıracaktır. Günün bir öğününde kırmızı et tükettiyseniz, diğer öğünde az yağlı sebze yemeği tüketerek dengeleyebilirsiniz.
* Hayvanlardan gıda yolu ile insana geçen 100 den fazla hastalık vardır, hijyenik kesin ve gıda güvenliğine uygun bir şekilde etlerin saklanması gerekiyor.1-2 gün buzdolabında bekletilip tüketilmelidir, saklanma sırasında gıda güvenliği açısından soğuk zincir bozulmamalıdır.