Mürsel Acay

Sadece Yaşamak İstiyorlar

Mürsel Acay

acaracay@gmail.com

Esed rejimi niye İdlib’e saldırıyor?  Çünkü güvenli bölgeyi ne kendisi ne de Suriye üzerinde planları olan ülkeler istemiyor. Tam güvenli bölge oluşturuluyorken İdlib saldırıları oldukça manidar. Bu saldırılarla Suriye’de kaosun devamı sağlanıyor. Demek ki Suriye’de Türkiye dışındaki ülkeler huzur ve güven istemiyor.
Suriye’de özellikle İdlib kentinde insanlar her gün ölüm korkusu yaşıyor. Ölümden kaçmak için de insanlar göç etmeye başladı. Bu göç saldırılar sürdüğü için hızlandı. Yaşama, umuda kaçış devam ediyor ve Türkiye dışında hiçbir ülke endişe içinde değil. Hiç kimse kılını bile kıpırdatmıyor. Bu kentten göç eden insan sayısının 120 bin olduğu ifade ediliyor. Bu insanlar sadece yaşamak istiyor. İnsanca yaşamak.  Ancak, tüm dünya üç maymunu oynuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi bu saldırılardan dolayı sınırımıza dayanan sığınmacıları ülkemiz artık hem ekonomik hem de sosyolojik olarak kaldıramaz. Türkiye’de 4 milyon Suriyeli var. Ve kimse Suriyeli sığınmacıların yaşamını idame ettirebilmesi için verdiği sözleri yerine getirmiyor. Türkiye bu ağır yük altında tek başına bırakıldı.
Türkiye’nin ısrarla güvenli bölge oluşturulup sığınmacıların bu bölgeye yerleştirilmesi ile ilgili çabaları sürerken, yine BM’nin Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ülkeden çok ciddi bir adım atılmıyor. Oluşturulacak güvenli bölge çok önemli . Bu bölge tam olarak oluşturulursa Avrupa’nın korktuğu göçün önüne de geçilmiş olacak. Ama gelin görün ki Avrupa ülkeleri de bu konuda destek vermiyor.
Türkiye’nin geçtiği bu dönem çok önemli. Aslında atılan adımlar çok yerinde ancak Türkiye’nin gelişmesi büyümesi de çeşitli planları olan ülkeleri ürkütüyor. Bu büyümeyi istemeyen ülkeler, Suriyelilerin durumuna da kayıtsız kalıyor. Türkiye son dönemde Orta Doğu konusunda çok akıllıca adımlar attı ve atmaya devam ediyor. Sonunda iyilik ve adalet her zaman galip geliyor. Türkiye iyilik yapan bir ülke ve adaletli davranıyor. Hiçbir çıkarı olmadan bölgenin ve kendi güvenliği için hareket etmesi nedeniyle de mutlaka zafer Hak ve adaletin yanında olacaktır.
Libya ile ilgili atılan adımlar da çok yararlı olacaktır. Tam zamanında ve stratejik bir adım. Türkiye bölgedeki gücünü hissettirdi. Bir yandan Suriye’deki menfaatperest ülkelerin denklemlerini bozuyor, bir yandan büyük bir devlet olmanın gereğini yerine getiriyor. Yani olması gerekeni yapıyor.