Uzm.Dr. Onur Oral

Yüzme ve Sağlıklı Yaşam

Uzm.Dr. Onur Oral

onur.oral@ege.edu.tr

Bahar ver yaz ayları genelde sportif aktivitelerin, kış aylarına göre daha çok önemsendiği mevsimler olarak bilinir. Aslında sağlıklı yaşam için spor düşüncesi, yılın her ayı düzenli olarak spor yapılmasını gerekli kılar ancak tüm dünyada yaşam boyu spor alışkanlığı, henüz tam olarak benimsenebilmiş değildir.
Sporu bir yaşam biçimi olarak kabul eden bireyler, ideal kiloya ulaşmak veya ideal kilolarını korumakla birlikte yağ oranı düşük ve kas oranı yüksek bir fiziksel yapıya kavuşabilmelerini sağlayacak dengeli ve sağlıklı metabolik sistem hedeflerine ulaşabilmektedirler. Sağlıklı yaşam için en çok tercih edilen sportif aktiviteler; yürüme, jogging ( hızlı ve tempolu yürüme), koşma, yüzme ve bisiklet sporu olarak dikkat çekmektedir.
Son yıllarda, tüm dünyada yaşam boyu spor alışkanlığını geliştirmek isteyenler için yürüme, koşma ve bisiklet sporuyla beraber yüzme branşı yüksek oranda tercih edilmeye başlanmıştır. Hatta yapılan bazı bilimsel araştırmalarda, yüzmenin ve diğer su sporlarının;  yürüme, jogging ve koşma gibi kara sporlarından çok daha sağlıklı olduğu vurgulanmaktadır.
Yüzmenin en belirgin metabolik katkıları arasında ilk olarak kalp ve damar sistemi için ideal bir spor olduğunun altının çizilmesi gerekir. Bununla birlikte, tüm iskelet sistemi üzerinde dayanıklılığı ve esnekliği geliştirirken, akciğer kapasitesinde de belirgin artışa neden olması önemli bir metabolik avantajdır. Ayrıca her su sporunda görüldüğü gibi yüzmenin de stres ve gerginlik üzerinde tedavi edici önemli katkılar verdiği unutulmamalıdır. Kalori tüketimi açısından da, koşma, jogging ve yürümeden daha verimli ve etkin olduğu için yüzme, son yıllarda obeziteyle mücadelede, formda bir vücut (fitness) veya kilo kontrolü için de sıkça başvurulan bir fiziksel aktivite alışkanlığı olarak yaygın kabul görmektedir.
Yüzme diğer su sporları, kemik, kas, eklemlerin uzun süreli çalışabilmesi için çok uygun bir fiziksel aktivite olmakla birlikte, omurga üzerindeki baskıyı azaltarak çeşitli bel ve omurga sorunu yaşayan bireyler için terapötik ( tedavi edici) anlamda olumlu etkisi bulunmaktadır. Böylelikle, kas ve eklem sorunu olanlar için, yüzme başta olmak üzere, tüm su sporları hem spor hem de tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.
İzmir’in iklim ve coğrafik özellikleri açısından, tüm su sporları ve yüzme için çok uygun bir şehir olması nedeniyle, spor kulüplerinin ve belediyelerin; su sporlarına daha çok önem vererek, hem spor alanında hem de halk sağlığı alanında önemli bir toplumsal misyonu gerçekleştirebilmeleri mümkün olacaktır.